2012. június 19. - A nemzeti parkok hetén igazi kuriózumokat láthatnak a
kirándulni vágyók: vezetőkkel megnézhető a hortobágyi őslápos Az előrejelzések szerint az időjárás is kedvez a héten kezdődött Magyar Nemzeti Parkok Hete programjainak, amikor a látogatók izgalmas túrákkal, programokkal térképezhetik fel az ország természeti értékeit.
Barlang- és csillagnéző túrákkal, kiállításokkal, kenutúrával és más tematikus, vezetett kirándulással kedveskednek a látogatóknak a Magyar Nemzeti Parkok Hete rendezvénysorozat állomásain országszerte június 18–24. között a parkok. Fokozottan védett természeti értékeket is bemutatnak a nemzeti parkok. Míg egész héten túrákon és kiállításokon fejleszthetik a Duna–Dráva Nemzeti Park látogatói geológiai és kultúrtörténeti ismereteiket, addig pénteken a Zselici Csillagos Égbolt parkban csillagnéző túrát tartanak. A bogdási legelő természeti kincseivel 23-án lehet megismerkedni, másnap Hódító hód kenutúra, Pécsen pedig Szent Iván-éji program lesz a tettyei mésztufabarlangban. Ugyanezen a napon a „Gerecse-szentélyé”-nek nevezett Pisznicei kőfejtőben tartanak szakvezetést Komárom-Esztergom megyében, a Duna–Ipoly Nemzeti Park munkatársai. A kiránduláson résztvevők számtalan állattani és növényritkaság mellett megismerkedhetnek a jura földtörténeti kor kőzeteivel, valamint geológiájával, fosszilizálódott állat- és növénymaradványokat tartalmazó köveket láthatnak. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park programjain a Bakony–Balaton Geopark értékei közül a balatonendericsi Csodabogyós barlang, a Szentgáli-kőlik barlang és a várpalotai homokbánya látogatható. A Körös–Maros Nemzeti Park öt védett természeti tájegységet mutat be a nemzeti parkok hetében. A szabadkígyósi puszta, a kardoskúti Fehér-tó és a biharugrai halastavak védett madarai mellett szombaton éjjelilepke-lámpázás lesz. Az Aggteleki Nemzeti Park két túrát is szervez, valamint gombásztúrát és kerékpártúrát is tartanak a héten a Bükki Nemzeti Parkban. Itt vasárnap a gyógyfüvek titkait kutatják majd fel a résztvevők a „bükki füvesember” irányításával Bükkszentkereszten. A hajnali madárlesre vágyókat a Fertő-Hanság Nemzeti Parkba invitálják a szervezők, ahol ma a természet gyógyerejéről tartanak sétával egybekötött előadást, pénteken pedig terepjárós természetjárásra várják a jelentkezőket. Hortobágyon virágzó orchideafajokat mutatnak be a Hortobágyi Nemzeti Park munkatársai a természetkedvelőknek, de a vadasparkban élő vadlovakat és őstulkokat is megtekinthetik. Az ötvenhektáros ősláp fokozottan védett területét, amely a hajdani nyírségi lápvilág egyik utolsó maradványa, a héten bemutatják a Hortobágyra látogatóknak is. Az erdős, lápos, mocsaras területen több ezer növény- és állatfaj él. Kétéltűekkel és hüllőkkel ismerkedhetnek meg a Kiskunsági Nemzeti Park családi játszóházának résztvevői, hétvégén pedig a népi építészet és a népi kultúra emlékeit mutatják be. A parkok programjaira előzetes jelentkezés szükséges. Apáthy Melinda
Világító bogárraj az arborétumban
Megkezdődött a szentjánosbogarak rajzása az Alcsúti Arborétumban. Mint azt Solymár András, az arborétum szakmai vezetője elmondta: a nagy szentjánosbogár (Lampyris noctiluca) olyan háborítatlan környezetben, erdők és rétek között érzi igazán jól magát, mint amilyen az Alcsúti Arborétum is. Az esti látványosságot az érdeklődök szakvezetés mellett tekinthetik meg a következő két hétben. A látogatásokat a szentjánosbogarak rajzása mellett a faállomány egyedi szépsége és a dísztó közelében hallható „békakoncert” teszi felejthetetlenné – mondta Solymár András. Az arborétum, amelynek látogatása a héten zajló nemzeti parkok hete alkalmából kedvezményes, valamikor a hazai növényhonosítási kísérletek egyik központja van, két öreg platánja két és fél, három évszázadot élt meg, s a famatuzsálemek között több 190 éves is található. (MTI)