Gyerekkel lopatják a fát (haon.hu)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. október 26. - Az elkövetők mind gyakrabban azt használják ki, hogy a 14 év alatti gyermek még nem büntethető. A Nyírerdő Zrt. Hajdúhadházi Erdészetének vezetője szerint a falopások terén mindenképpen változás tapasztalható abban a tekintetben, hogy a megélhetési bűnözés mellett az iparszerű elkövetés is egyre gyakoribb. – A módszerek többnyire ugyanazok (jellemzően kerékpáron, kézikocsival viszik a fát), de bevonnak dílereket is, akiknek az a dolguk, hogy túladjanak a lopott portékán. A szervezettség abban mutatkozik meg, hogy az egyik kivágja, a másik elszállítja, a harmadik pedig értékesíti az árut. Szomorúan tapasztaljuk, hogy egyre gyakrabban gyerekekkel végeztetik el a piszkos munkát, hiszen pontosan tudják, hogy a 14 év alatti gyermekkorú nem büntethető – osztotta meg velünk a tapasztalatait Dufla Ferenc igazgató. Csak a hadházi erdészetben évente 80-150 tettenérés történik, és ilyenkor bizony kígyót-békát kiabálnak a tolvajok az erdészekre. Főként az esik rosszul nekik amikor kiderül, hogy már két szál lopott fáért is 30 ezer forintra büntetik őket, ennyi ugyanis a kiszabható bírság alsó határa.

Ha fűrészt hall, telefonál
Nagy István magánerdő-tulajdonos a családjával mintegy kétszáz hektár erdőt birtokol, de körülkeríteni nincsen módja, tekintve, hogy több erdőrészletből áll a terület. Ezért aztán a (vagyon)védelme is körülményesebb; ráadásul a tolvajok mind leleményesebbek…

Hatékony riadólánc
“A családdal járhatnánk az erdőt reggeltől estig, az is kevés lenne. Szerencsére (mivel öreg motoros vagyok már a szakmában) jó kapcsolatot ápolok a rendőrökkel, és a riadólánc is hatékonyan működik. Ez utóbbi tulajdonképpen a környező tanyákon élőket jelenti. Ha az erdő mélyéről fűrész hangját vagy balta csattogását hallják, hívnak telefonon és már indulok is. Idén eddig három tettenérésünk volt, pedig a szezon még csak most kezdődik. Nekem igazából nem a biciklis tolvajokkal van bajom (bár őket is rendre figyelmeztetem), hanem a pótkocsisokkal, akik köbméterszám lopják a fát, esetenként akár több százezer forintos kárt okozva az erdő tulajdonosának” – engedett betekintést a mindennapok gondjaiba Nagy István.
A Nyírerdő Zrt.-nek idén eddig Hajdú-Bihar és Szabolcs megyékben összesen 3 millió forint kárt okoztak a fatolvajok, a kárérték kétharmada megyénkre esett. Az erdőgazdaság e cselekmények révén már hatvan esetben volt kénytelen rendőrségi feljelentést tenni. A hajdúhadházi erdészetben évente 80-150 tettenérés történik, nem ritkán azonban még gyermekkorú (ezért nem büntetető) az elkövető. Dufla Ferenc igazgató arról számolt be, hogy az esetszámok alakulását tekintve a tendencia enyhe emelkedést mutat, az időjárás hirtelen lehűlésekor azonban mindig megugrik a falopások száma is.

Jogászkodó elkövetők
A tapasztalatok azt mutatják, hogy legyen bármennyire tanulatlan egy elkövető, jogi ügyekben igyekszik kikupálni magát. Ezen persze nem jogi egyetemet kell érteni, hanem (szó szerint) az élet iskoláját. Egymást okosítják ki a tolvajok, hogy miként kerülhetnék el a felelősségre vonást. Egyre gyakoribb például, hogy a szülő a 14 év alatti gyermekét küldi az erdőbe lopni, hiszen tudja, hogy a gyerekkorú nem büntethető. Miként azt is pontosan tudják, hogy durvaság dolgában meddig mehetnek el. “Szerencsére tettlegesség jó ideje nem történt, a tolvajok (főleg, ha csoportosan buktak le) megragadtak a verbalitás, a szitkozódás szintjén. Sokakat az háborít fel, hogy már két szál fáért is 30 ezer forint bírság a jutalom” – osztotta meg velünk a tapasztalatait Dufla Ferenc. A hajdúhadházi erdészetben éves szinten 4-5 millió forint a falopással okozott kár, de ez könnyen felmehet akár 10 millióra is, ha például egy-egy erdőrészletet a lopás miatt fel kell újítani. Ennek megelőzését célozza az erdészet, az erdőbirtokosságok, a város mezőőri szolgálata, a polgárőrség és a rendőrség együttműködése. Cifra helyzetekről Nagy István magánerdő-tulajdonos is napestig tudna mesélni, de nem szeretne senkinek tippeket adni. Petneházi Attila
 
A rendőr köteles eljárni
Két éve a szabálysértési értékre elkövetett kisebb falopások esetén a rendőrség köteles eljárni. A tolvajok elzárással büntethetők. Egy kormányrendelet az erdészek számára is lehetővé teszi immár, hogy köbméterenként 20-30 ezer forintos erdőgazdálkodási bírságot szabjanak ki az elkövetőre. A pénzbírság felső határát 30-ról 150 ezer forintra emelték, a szabálysértési érték pedig 20 ezerről 50 ezer forintra módosult.
 
Nézőpont: Eredj fiam fát lopni!
Miközben tudom, hogy két szál fa biciklin toszítása és a fél erdő elhordása a törvény szerint ugyanúgy lopásnak minősül, mégis nehezemre esik azonos mércével mérni piti megélhetési tolvaj és profi szervezett bűnöző között. Szociális segélyből vagy (köz)munkabérből nyilvánvalóan képtelenség több tízezres gázszámlát fizetni, ezért sok család számára egyetlen módi, a korábban esetleg már kidobott vas- és a cserépkályha marad. Az vessen követ ezekre az emberekre (és itt nem feltétlenül azokra gondolok, akik a szekérderéknyi csemetéjük után járó családi pótlékból jól elvannak), aki nem nyúlna a kerékpár után, ha – miközben hiába jár munka után – a családja fázna meg éhezne.
A felmentésem azonban (szigorúan indokolt esetben) kizárólag a jobb sorsra érdemes felmenőkre vonatkozik, a kiskorú csemetéiket bevetésre küldő szülőkre nem. Mind gyakoribb ugyanis az olyan eset, amikor a felnőttek a 14 év alatti “aprólékaikkal” lopatják az erdőből a fát, tudván tudva, hogy a gyermekkorú elkövető nem büntethető. Az ilyen embereket én bizony hűvösre küldeném, még mielőtt ők juttatják oda a gyermekeiket…
 

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.