2013. augusztus 2. - Rozsdaszínű feketefenyő-ligetek színesítik a látképet a Keszthelyi-öböl
felett; a sokak számára népszerű fák végóráikat járják - tájékoztatott
Gálhidy László, a WWF Magyarország munkatársa. A természetvédelmi szervezet ennek ellenére nem kongatta meg a vészharangokat. Sőt, úgy véli, az erdőpusztulás ebben az esetben szükségszerű, hiszen a tájidegen fafajokat előbb-utóbb eléri a végzet.
Gálhidy felidézte: a feketefenyő a Balkán hegyeiben őshonos, hazánkban körülbelül százötven éve kezdték a telepítését a száraz, meleg éghajlatú területeken, részben azért, hogy a mostoha termőhelyeken legyen erdő, amely megköti a talajt, mérsékeli a szeleket. A Balaton vidékén, a Keszthelyi-hegységben is az évszázados legeltetés miatt kopárrá vált tájat akarták színesíteni, feljavítani az új ligetekkel. A fafajt egészen az 1970-es évekig ültették.
A WWF munkatársa hangsúlyozta, a fő gond ezekkel az erdőkkel az, hogy a természetes élővilág kevéssé tudott fennmaradni bennük, így szinte üresek. Idősebb, zárt állományai ráadásul tűzveszélyesek is. Ezért aztán az országban többfelé előforduló feketefenyő-ligeteket az erdőgazdálkodók igyekszenek fokozatosan őshonos tölgyekre, kőrisekre cserélni.
A Balaton-felvidéken viszont gyorsabb váltásra számíthatunk, mivel az elmúlt évek szárazak voltak, és ez kedvezett a gombáknak. Ezek okozzák az úgynevezett tűvörösödést, amely miatt közel négyezer hektáron kell az egyszerre elpusztuló fenyőket kitermelni, két év alatt elvégezve egy sokkal hosszabb távra tervezett munkát.
Erről a jelentős programról tájékoztatott múlt héten a Bakonyerdő Zrt. és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park is. A gyenesdiási fórumon elhangzott, hogy az egészséges fenyőket is ki kell vágni. A közeljövőben tehát a tájkép jelentősen megváltozik majd, de később a dolomittömbre egykor jellemző, őshonos lombos fafajokkal és sziklagyepekkel tarkított élőhelyet alakítanak ki. Az MTI beszámolója szerint a szakemberek elmondták, a lakosságot és a turistákat el kell látni a megfelelő információkkal, mert ma csak azt tapasztalják, hogy nagymértékben pusztulnak az erdők és nyáron is folyik a fakitermelés. A nemzeti park és az erdőgazdálkodó amúgy egyetértett: fafajcserére van szükség, el kell távolítani még az egészségesnek tűnő fenyőket is, mert sem természetvédelmi, sem turisztikai célokból nem kívánatos, hogy lábon maradjanak a kipusztult vagy később megfertőződő fák. NAGY ÁRON