2013. november 26. - Múlt hét végén, a földforgalmi törvény
hatálybalépésének egyszerűsítését célzó jogszabálytervezetében az
agrártárca még nem nyúlt hozzá a hatósági eljárásokat érintő
passzusokhoz.
Az alapjogi biztos itt kifogást emelt, szerinte összhangba kell hozni a részeket az alaptörvénnyel.
A földforgalmi törvény hatálybalépéséhez benyújtott jogszabálytervezet jelentősen egyszerűsítené a törvény indulását azzal, hogy a 2014 januárja és 2014 májusa között kötött új haszonbérleti szerződések esetében egyszerű nyilatkozatban jelezhetnék a földhasználók a forgalmi törvény szerinti földszerzési feltételeknek való megfelelést. A földforgalmi törvény alkalmazásához létre kell hozni a földművesek, illetve mezőgazdasági üzemek adatbázisát. Mivel a 200-300 ezer ügyfelet érintő adatbázisok a 2013. december 15-i hatálybalépéséig nem készülnek el, így a következő fél évben megkötött földhasználati szerződéseket 2014 májusától vizsgálná az engedélyező hatóság. Addig a forgalmi törvény hatósági jóváhagyáshoz nem kötött földhasználati szerződésekre vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni. A jövőben a zártkertek adásvételével kapcsolatban is a földforgalmi törvény szabályait, rangsorait kell alkalmazni. Érdemben nem változott a társadalmi vita során sem annak módja, hogy milyen számítás - hektáronként legalább fél állategység megléte a megelőző 3 évben - mellett léphetik át az állattartó telepek az 1200 hektáros birtokmaximumot. A tervezet szerint a végrendeleti örökös törvényes örökössé válhat (feltételezve a végrendelet hiányát és más törvényes örökösök öröklésből való kiesését). Emellett apró részletekbe menően rögzíti a földtulajdonszerzés, illetve a földhasználati jog megszerzésének eljárásrendjét is.
Alaptörvény-ellenesnek találta Székely László alapjogi biztos a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló, december közepétől hatályos jogszabály helyi földbizottságok szerepével kapcsolatos egyes pontjait. A múlt csütörtökön kiadott jelentésben a biztos azt kifogásolta, hogy a helyi földbizottságok egyrészt nem rendelkeznek demokratikus legitimációval, másrészt a jogszabály nem határoz meg a döntéshozatalukhoz objektív követelményeket. Azt nem találta alaptörvénybe ütközőnek, hogy hatósági engedélyezéshez kötődjön a mező- és erdőgazdasági földek adásvétele, ám álláspontja szerint a földforgalmi törvényben megszabott eljárásrend a hatósági ügyek tisztességes intézésének követelményével ellentétes. Székely felkérte a vidékfejlesztési minisztert, hogy terjesszen elő olyan módosítást, ami összhangba hozza az alaptörvény rendelkezéseivel a termőföld-adásvételi szerződések hatósági engedélyezésének szabályait.
A parlament elé került, mező- és erdőgazdálkodási földek forgalmáról szóló törvény végrehajtásával és az átmenettel kapcsolatos rendelkezéseket tartalmazó tervezetben nincs nyoma, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium hozzányúlt volna a biztos által kifogásolt részekhez. A tervezet társadalmi vitája során több véleményező civil szervezet is kérte, hogy a tárca teremtse meg a földbizottságok állásfoglalásával kapcsolatos jogorvoslat lehetőségét. Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának tegnapi ülésén Simon Attila helyettes államtitkár a bizottság ellenzéki tagjai által firtatott módosításról úgy nyilatkozott, hogy a tárca máshogy gondolkodik a vitatott rendelkezésekről, és érdemi változtatást gyakorlatilag nem tervez a kérdésben. A Napi Gazdaság az ombudsman kérésével kapcsolatban tervezett lépéseiről megkérdezte a Vidékfejlesztési Minisztériumot, ám lapzártánkig nem kaptunk választ. Kiss Melinda Katalin
Egyszerűbben indulhatna a földforgalmi törvény (napigazdaság.hu)
- Főszerkesztő
- Napilapok
- Találatok: 695