Magánerdős anomáliák (Vas Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. május 2.
A problémák megoldásához az erdő-, a föld- és az örökösödési törvényt is módosítani kell
Megyei körkép - Az Állami Erdészeti Szolgálat Szombathelyi Igazgatóságának szakemberei által készített összefoglaló egyebek mellett a magánerdők kezelhetetlenségének okait is tartalmazza.
Magyarország megközelítőleg kétmillió hektárnyi erdőterületének állami kötelezettségű közcélú erdőtervezését, a fenntartható erdőgazdálkodás hatósági engedélyezését és ellenőrzését az Állami Erdészeti Szolgálat (ÁESZ) kapta feladatul.

Az ÁESZ Szombathelyi Igazgatóságának működési területe szinte maradék nélkül lefedi Vas és Győr-Moson-Sopron megye közigazgatási területét.
– A teljes illetékességi területen az ÁESZ Szombathelyi Igazgatósága végzi az erdészeti hatósági és szakhatósági tevékenységet. A közvetlen erdőterületet érintő hatósági ügyeken túlmenően szakhatóságként számos eljárásban veszünk részt. Ebben a tekintetben a legnagyobb feladatot a településrendezési tervek véleményezése, a környezetvédelmi, természetvédelmi, földnyilvántartási és vadgazdálkodási tevékenységekhez kapcsolódó szakhatósági eljárások adják – mondja Nagy Imre igazgató. A szombathelyi igazgatóság 4830 erdőgazdálkodóval, mintegy 400 önkormányzattal, az Õrségi és a Fertő-Hansági Nemzeti Parkkal, a Nyugat-és az Észak-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőséggel, a megyei FVM-hivatalokkal, a földhivatalokkal, a Nemzeti        Földalapkezelő Szervezet megyei irodáival, valamint a bányakapitányságokkal együttműködve mintegy 35-40 ezer erdőtulajdonos ügyes-bajos dolgait intézi. Az ÁESZ Szombathelyi Igazgatósága a megyei önkormányzat felkérésére a közelmúltban elkészítette a megye 2005. évi erdőgazdálkodásának értékelését. Az összegző anyagból egyebek mellett kiderül az is, hogy a maga 96 ezer hektár erdejével az ország egyik legerdősültebb területének számító Vas megye az erdők termőhelye, fafajösszetétele, kora és fakészlete alapján is az átlagot messze meghaladó értéket képvisel.
A 96 ezer 351 hektárnyi vasi erdőből 49 ezer 120 hektár állami, 46 ezer 812 hektár magán-, 419 hektár pedig közösségi (például önkormányzati) tulajdonban van. A magántulajdonban lévő erdők 95 százaléka osztatlan közös tulajdon, a 46 ezer 812 hektár vasi magánerdőnek legkevesebb 23 ezer tulajdonosa van. Az összefoglaló kitér arra is, hogy a magánerdőkben meglehetősen kaotikus állapotok uralkodnak, hisz a tulajdon, a használat, a kötelezettség és a jogosultság kérdésköre a gyakorlatban szinte átláthatatlan. A kezelhetetlenség legfőbb okait a szolgálat szakemberei adózott birtokszerkezetben, a szétszórt elhelyezkedésben az osztatlan közös tulajdoni formában látják. Ráadásul a magyar örökösödési törvény szabályai és szokásjoga alapján az egy főre jutó tulajdoni hányad további gyors csökkenésével is számolni kell. Az ellentmondásokat csak az a már előkészítés alatt lévő törvénycsomag oldhatja fel, amely egyszerre „nyúl hozzá" az erdő-, a föld- és az örökösödési törvényhez. A szakemberek úgy vélik, hogy a magánerdő-gazdálkodás kitörési lehetősége az EU Erdészeti Stratégiai Tervében rejlik. A 2007 és 2013 közötti időszakban különösen a magán erdőgazdálkodás és a kistérségek erdőhöz kapcsolódó turisztikai beruházásai, valamint a környezettudatos nevelést szolgáló erdeiiskola-rendszer számíthat jelentős közösségi támogatásra.

 


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.