Az önkormányzati választáson Sopron megyei jogú város polgármesterévé választották Fodor Tamás faipari mérnököt, a NYME docensét.
Egyesült államokbeli tapasztalatait hasznosítva, ésszerűségre és praktikusságra törekvő városvezetői munkastílust ígér dr. Fodor Tamás, Sopron új fideszes polgármestere.
– Polgármester úr! Mit gondol, akkor is megválasztották volna Sopron első emberének, ha nem a Fidesz–KDNP áll ön mögött?
– Úgy vélem, az emberek többsége a változásra és a polgári értékekre szavazott. Örülök, hogy ezeket az értékeket képviselve nyertem el a választók bizalmát – válaszolta dr. Fodor Tamás, Sopron újonnan megválasztott polgármestere.
– Viszonylag ismeretlenül robbant bele a közéletbe: először indult polgármester-választáson, s rögtön sikerrel járt. Számított ilyen eredményre?
– Több mint fél évtizede politizálok aktívan, de ezt megelőzően is volt kapcsolatom a Fidesszel. A 2002-es választáson mint képviselőjelölt indultam, s ily módon részt vettem az akkori választási kampányban is. Akkor nem kerültem be a közgyűlésbe, viszont az önkormányzat városfejlesztési bizottságában négy évet dolgoztam külső tagként. Így betekintést nyertem a város életébe is. 2005-től a Fidesz helyi szervezetének egyik alelnökévé választottak, s ez további impulzust adott a közéleti feladatok ellátására. Ami a polgármester-jelöltséget illeti, hosszú folyamat eredményeként született meg a döntés. Viszont az is igaz, hogy nemcsak a szövetség városi szervezetétől, hanem a Fidesz felső vezetésétől is kaptam ilyen irányú felkérést.
– Sokak szerint ön túlságosan elméleti szakember, egyetemi docensként a mechanika tanszéken oktat. Rendelkezik a városvezetéshez szükséges gyakorlati jártassággal?
– Az a szakterület, amivel foglalkozom – a mechanika tudománya, amely mérnöki alaptudomány –, igenis gyakorlatias gondolkodásmódot követel. Az elméleti módszerek kifejezetten konkrét célt szolgálnak: az íróasztal mellett is csak a fontos és életszagú problémákra fókuszálunk. Másrészt az Egyesült Államokban is végezhettem kutatómunkát. Rendre olyan ambiciózus, lendületes és eredményt hozó munkastílussal találkoztam, amely az új érték teremtése közben szigorúan az ésszerűségre és a praktikusságra törekedett. Nincs kétségem afelől, hogy az ott szerzett tapasztalatok városvezetői munkám hasznára fognak válni.
– Lesz-e átvilágítás a városházán? Tervez-e cseréket, esetleg karcsúsítást?
– Először is szeretnénk teljesen feltárni a város valós, tényleges helyzetét. Korábban nem állt módunkban betekinteni minden iratba, ezért nincs kizárva az sem, hogy érhetnek bennünket meglepetések, ez ma még nem tudható. Következésképpen korai most arról nyilatkozni, mit szeretnénk tenni. A városadminisztráció átadás-átvétele ezen a héten megtörténik.
– Hozza magával a Fidesz szakértői csapatát a városházára?
– Természetesen nekem is szükségem van tanácsadókra, ugyanakkor ez egy igen kisszámú – talán két-három szakértőből álló – csapat lesz.
Mindenképpen takarékos gazdálkodást szeretnénk ezen a területen is. A városházán nyugodt és hatékony munkát tervezünk, megbecsülve a tapasztalt szakembereket.
– Kik lesznek az alpolgármesterek?
– Korábban is volt róla szó, kiknek a munkájára számíthatok majd közvetlenül. A magam részéről csak az alakuló közgyűlés előtt szeretném megnevezni őket.
– A Fidesz-többség birtokában egyedül fogják vezetni a várost, vagy koalíciós ajánlattal is élnek?
– Nézze, a választások másnapján vagyunk. Ez a kérdés még különböző szintű megbeszéléseket igényel.
– Mi várható azokban az ügyekben, amelyek a soproniakat nagymértékben foglalkoztatják? Ilyen a Deák tér vagy épp a mélygarázsok kérdése.
– A Deák tér és annak felújítása kétségkívül az egyik legneuralgikusabb pontja a helyi közéletnek. Mivel nincs a város abban a gazdasági helyzetben, hogy szerződésbontások anyagi következményeit viselje, azt kell mondanom, folytatni kell az elkezdett munkát. Az viszont céljaim között szerepel, hogy a lehető legnagyobb mértékben figyelembe vegyük azokat a jogos lakossági felvetéseket, észrevételeket, amelyek technikailag még megvalósíthatók. A Petőfi téri mélygarázs javában épül, a beruházás folyamatába már nem akarunk közbeavatkozni, még akkor sem, ha szerintünk – a várost érintő üzleti rizikója miatt – elhibázott döntés volt. Ugyanakkor a Kisvárkerület mélygarázsának ügye még nem lefutott dolog.
– Egyetemi munkáját folytatja?
– Úgy érzem, csökkentett számú – heti egy-két – egyetemi előadás még belefér a hétköznapjaimba. Elképzelésem szerint az eddigieknél is fontosabb – és innovatív – szerepet szánnánk az egyetemnek. A szellemi kapacitást Sopron húzóerejévé tenni, többek között ez is vezérel egész Sopron boldogulása érdekében.
0G. M.