A kereskedők is, a termelők is elégedettek az idei szezonnal
Zalaegerszeg - Az ünnepek elteltével kíváncsiak voltunk arra, hogy alakult az idei szezon a fenyőfaárusok számára, milyen volt a kereslet, hogyan alakultak az árak, mely fajták voltak a legkeresettebbek és legkedveltebbek, illetve, hogy mi lett a sorsa a sok feleslegesen kivágott fenyőfának.
Szerda délelőtt a sportcsarnok előtti téren: a hatalmas karácsonyi forgatag után lehangoló kép tárul a szemünk elé, ugyanis egy takarítócég munkásai szórják fel egy konténerre az árusok által hátrahagyott rengeteg fenyőfát. A frissen otthagyott hulladék is mutatja, hogy az eredetileg karácsonyra szánt növényeket az ünnepek alatt virágárusok csonkították meg, így szerezve ingyen alapanyagot, az eztán készülő koszorúkhoz.
A hatalmas fenyőhalmok láttán felmerül a kérdés, milyen szezont zártak a Zala megyei fenyőfaárusok.
A Surdon lakó Borsos Gézáné Csepelen értékesítette fenyőfáit. - A forgalom az utolsó öt-hat napban jónak volt mondható, elsősorban a kicsi és közepes méretű, illetve a töves fák iránt volt nagyobb a kereslet, az árak a tavalyihoz hasonlóan alakultak - árulta el az asszony. Mint azt Kanász Jánostól, Surd polgármesterétől megtudtuk, a faluban nagy hagyományai vannak a fenyőfatermesztésnek, szinte minden második házban foglalkoznak ezzel.
Jó évet zárt a zalaegerszegi Bános György is, hiszen egy Veszprém megyei kereskedőnek, Szalay Károlynak sikerült eladnia ezüstfenyőit. A pétfürdői kereskedő lapunk kérdésére elmondta, hogy az általa felvásárolt fák mind egy szálig elkeltek.
- A lucfenyő métere olyan 800-1200 forint körül alakult, míg az ezüstfenyő méteréért 2200-3000 forintot kértünk- fogalmazott a férfi.
- A forgalom a sokéves átlagnak megfelelően alakult. Idén a legnépszerűbbnek és legkeresettebbnek a nemesebb fajták, azaz az ezüst- és a nordmann fenyők bizonyultak - foglalta össze a kereskedő.
Látva a fenyőkkel megrakott konténereket, a sportcsarnok előtti térre kipakolt kereskedőknek nem sikerült teljes egészében túladni az árujukon. Mint azt a takarítócég vezetőjétől, Kocza Zsoltnétól megtudtuk, az el nem adott fák útja a szeméttelepre vezet, hiszen komposztálásra rossz minőségük miatt nem alkalmasak.