Pusztulnak a gesztenyék (Vas Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. augusztus 27.
Lehetne védekezni a különféle betegségek ellen, de a legjobb megoldás fiatal fák telepítése
Szombathely -A klímaváltozás, az egyedek öregedése, több betegség és a kártevők is veszélyeztetik a szelídgesztenyéseket és a vadgesztenyefákat is Vas megye területén. Van azonban lehetőség a védekezésre.

Az utóbbi idők szélsőséges időjárása negatívan hatott a megye több növényére, köztük a vasi kuriózumnak számító szelídgesztenyére, ami Kőszeg és Velem környékén hazánkban egyedülálló vegetációt képez. Ezek a gesztenyeültetvények a rendszerváltás előtti időkben már közel 250-300 hektáron léteztek, az elmúlt 15 évben a korábbi „köztulajdont" kárpótlásként osztották szét. Ma több gazdálkodó foglalkozik a szelídgesztenyefákkal mintegy 100 hektáron, tudtuk meg Bánó András falugazdásztól. A jelenlegi kép azonban messze alulmúlja a negyed évszázaddal ezelőtti állapotokat. A kárpótlásként visszaadott gesztenyéseknek csupán mintegy 50 százalékát gondozzák a tulajdonosaik. A fennmaradó területeken a fák pusztulóban vannak, mért a sűrű aljnövényzet, az elvadult cserjék nem hagyják elegendő nedvességhez jutni a vízigényes fákat.
Az áldatlan állapoton Bánó András szerint csak a gondos kezek munkája segíthet. A szorgos gazdák fái is veszélyben vannak. Az utóbbi 8 évben felütötte fejét egy, a szelídgesztenyék körében terjedő vírusos betegség is. Ennek következtében a fa állapota fokozatosan romlik, végül elszárad és elpusztul. Bánó András közölte: hazánkban is kísérleteznek egy oltóanyaggal, ami megoldást jelent a problémára - még az EU is támogatná a programot pályázati pénzekkel. A készítmény hátránya, hogy igazi hatását csak a fiatal fákon fejti ki.
Nem csak a betegség tizedeli a fákat. A nagy szárazságok sem tesznek jót a vízigényes növényeknek, öntözésük pedig nem kifizetődő. Ugyanis az 50-60 éves fák hozama nem fedezné a gazdák befektetését. Megoldás lehetne fiatal fák telepítése, ezeknél az oltóanyag és az öntözőrendszer is hatásos lehet. Viszont a ma telepített fáktól 15 év múlva lehetne jó termést remélni. Bánó András szerint - velemiesen szólva - ekkor 50-60 kilogramm gesztenye is „mutatkozik" egy fán.
A gesztenye felhasználási módja igen széles. Virágját a méhészek kedvelik, mert igazi ínyencség állítható elő belőle.
- A gesztenyeméz az akácméznél sötétebb, érdekes ízű, de nagyon drága portéka. A gesztenye makktermés sok élelmiszer,  édesség kedvelt alapanyaga - avat be Horváth Miklós velemi polgármester. Tévhit, hogy a szelíd- és a vadgesztenyefák rokonságban vannak. Ugyanis még csak nem is egy család tagjai. Betegségeik és gondozási módszereik eltérőek. A megye sok településén fellelhető  hatalmas, jellegzetes termésű vadgesztenyefákat is sok veszély fenyegeti - nyilatkozott lapunk kérdésére dr. Káldy János, a Vas Megyei MgSzH Növény- és Talajvédemi Igazgatósága igazgatója. A vadgesztenyefákat három fő kártevő és betegség veszélyezteti leginkább. A  legelterjedtebb az először 1989-ben, a mai Macedóniában, majd hazánkban az 1990-es évektől megjelenő aknázómoly. A legjobb védekezés ellene a kitinszintézis-gátló permetszer. Gyakori a Guignardia nevű gombafertőzés is, valamint az atkatámadás. Ezek a betegségek általában egyszerre jelennek meg egy fán, és barnítják, szárítják a fa leveleit. A védekezés ellenük egyszerű permetezéssel, gomba- és rovarölő szer keverékével megoldható, ha az eljárást évi 2-3 alkalommal a tavasz elejétől kezdve elvégezzük. Ha a fa permetezése nem tökéletes, akkor a permetezett fák kihagyott részein előfordulhat a jellegzetes levélbarnulás és száradás. Környezetbarát és egyszerű módja a fa állagának megóvására a lehullott levelek összegyűjtése, komposztálása, mert sok-kártevő az avarban megbújva várja a következő tavaszt - figyelmeztet Káldy János. A Növény- és Talajvédelmi Szolgálat több településen is permetezi a gesztenyefákat, például Jánosházán is, ahol nagy múltja van a vadgesztenyés parkoknak. Sajnos pénz hiányában nem jut a megye minden fájára elegendő védőszer és technika - foglalja össze szomorúan véleményét Káldy János.

NÉMETH ZOLTÁN
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.