Egyre többen képtelenek megfizetni a gáz díjához közelítő tüzelőárakat
Fával fűteni ma már alig olcsóbb a gáz, villany vagy távhő használatánál, nem meglepő, hogy az ország szegényebb, de erdős területein télen szinte mindennapos a tüzelőlopás.
Az illegális kitermelés nyomán mára néhol egész hegyoldalak váltak csupasszá. A kisebb mennyiséggel tetten ért tolvajok százezer forintos pénzbüntetéssel számolhatnak, a nagyüzemi fosztogatók viszont akár évekre rács mögé kerülhetnek.
Évről évre komoly gondot jelent a rendőrségnek, erdészeteknek a hazai erdők törvénytelen ritkítása, főként a szegényebb régiókban mindennapos ősszel és télen a falopás. Újra és újra az Ózd környéki erdők nagyüzemi pusztítása kerül a figyelem középpontjába, itt jó néhány részen kopaszra gyalulták már a hegyoldalakat. Dobi Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense kérdésünkre elmondta: a lefülelt tolvajoknak a kivágott fa értékétől, mennyiségétől függő büntetéssel kell számolniuk. A néhány kiló, taligára halmozott gyújtósért például legfeljebb százezer forint szabálysértési bírság szabható ki, míg ha nagyobb mennyiségű kivágott fa elszállítása közben érik tetten a tolvajokat, közmunkával, de természetkárosítás miatt börtönbüntetéssel is sújthatják őket, ráadásul azonnal lefoglalják a lopáshoz használt eszközöket. Nem ússza meg pénzbírság nélkül a vevő sem, ha tudta, hogy lopott tűzifát vásárol.
Borsod megyében Ózd, Domaháza és Hangony környéke a legveszélyeztetettebb terület - folytatta Dobi Tamás. Hangsúlyozta, hogy mióta az ózdi kapitányság felhívást tett közzé a komoly következményekről, érezhetően csökkent a lopások száma. Ehhez nagyban hozzájárult az is, hogy a rendőrök az erdőgazdaságokkal, esetenként pedig helyi vállalkozókkal is együttműködnek az eredményesebb felderítés érdekében. A taktaharkányi rendőrőrs például tavaly télen egy mezőgazdasági vállalkozótól kapott kölcsön olyan traktort, amellyel a nehezen járható erdei utakon is meg tudták közelíteni a tolvajok fosztogatta helyeket. Itt egyébként jellemzően „megélhetési falopásról" van szó.
Az illegális kitermelés nem csak anyagi kárt okoz, az erdészetek többévi telepítési, erdőújítási munkáját teheti tönkre a szakszerűtlen vágás, a csemeték letaposása. Ezért sem engednek szívesen területükre alkalmi gyűjtőket, de arra lehetőséget adnak, hogy a fakitermelés után maradt ágfákat, nyesedéket szakszerűen összegyűjtsék és olcsóbban megvegyék a kereskedők. Lomniczi Gergelytől, a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivőjétől megtudtuk: a főváros közeli erdőkben ritka a falopás, inkább a hajléktalanok gyérítik helyenként az állományt, akik saját használatra gyűjtenek, a fiatal fákat derékmagasságban elfűrészelve. A nagyüzemi tolvajlást itt nehezíti az erdők látogatottsága, hiszen a jóérzésű kirándulók hamar értesítik a hatóságokat, ez a gyorsaság sokat számít a tüzek megfékezésénél is. A Pilis belső részeiben őrző-védő szolgálat figyeli a terepet. Berta Hajnal
FOLYAMATOS A DRÁGULÁS. A tűzifa ára lassan felzárkózik a gáz vagy a villany díjához, ezért sokan megkerülik a kereskedőket. A Tüzép-telepeken 1400 és 2300 forint között alakulnak a mázsaárak attól függően, hogy milyen fáról van szó. A fogyasztói árakra az erdészetek szabta díjak, az erőművek felvevőkapacitása, az időjárási viszonyok és a kereslet-kínálat aránya hat elsősorban. Néhány éve egy szezon alatt 300-400 forintos áremelkedéssel kellett szembesülniük a vevőknek. Az biztos, hogy a beszerzést az idén sem érdemes halogatni, mert most még a kellően kiszáradt tavaszi vágású fát árulják, később drágább és nehezebb, nedvesebb fához juthatnak a kandallóval, cserépkályhával fűtők.