Zalaegerszeg - Megyénk több pontján kezdődött tegnap közlekedésbiztonsági akció. A tehergépjárművek átfogó ellenőrzése mellett az őszi vadbalesetekre kívánták felhívni a figyelmet.
Soha ilyen sokan nem vigyáztak szarvasra, mint arra a gímre, amelyik tegnap reggel Pózva és Zalaegerszeg között tévedt az országúthoz.
Illetve, dehogy tévedt: rendőrök vitték, majd állították az útpadkára. Tegnap ugyanis a zalaegerszegi rendőrkapitányság közlekedésrendészeti osztálya a baleset-megelőzési bizottsággal közösen szervezett figyelemfelhívó akciót az őszi vadütközéseket elkerülendő. Jó okuk van rá. Az idén csak a megyeszékhely térségében harmincöt olyan, vaddal történt balesetet regisztráltak a rendőrök, ahol az autó utasai nem sérültek meg. Négy további alkalommal azonban mentőt is kellett hívni. Például ahhoz a motorkerékpároshoz, aki elé róka futott ki.
- A vadbalesetek száma nem növekedett az elmúlt évhez képest, azonban kimenetelük súlyosabb volt - közölte dr. Farkas Tibor osztályvezető.
- Szeptemberben két alkalommal is előfordult, hogy a vadgázolás után a balesetet szenvedett gépkocsi másik autóval is összeütközött - mondott példát.
Az említetteknél a gázolások száma valószínűleg magasabb, hiszen sokan nem jelentik be az ütközést. Erről már Balázs Árpád, a figyelemfelhívó akció kellékét, a kitömött gím bikát prezentáló Zölderdő Vadásztársaság hivatásos vadásza számolt be.
- Az esetek felében apró vadat ütnek el - kezdte sorolni. - Nagyon sok még az őzgázolás, és csak a balesetek tizedében ütköznek szarvassal az autósok. Ez utóbbiakról szoktunk értesülni, a többi esetben azonban az autósok nem mindig jelentik be a gázolást. Sőt, gyakran magukkal viszik az elütött vadat, pedig ez lopásnak számít - magyarázta.
A kárukat ezért nehéz számszerűsíteni, de a trófeás vad milliós értéket képviselhet. S mit lehet tenni? Mivel az állat kiszámíthatatlan, komolyan kell venni a veszélyt jelző táblákat az utak mentén. Balázs Árpád elmondta, a Zalaistvánd és térségében több mint 3600 hektáron gazdálkodó társaságnál a nagyobb vadászatoknál külön sebességkorlátozó táblát helyeznek ki az utakra, és figyelmeztető embereket is alkalmaznak.
- Betartjuk ezeket az előírásokat, mert ha a vadgazdálkodó hibájából következik be a baleset, akkor fizetnünk kell, egyébként mindenki viseli a saját kárát - fűzte hozzá.
Tegnap a rendőrök két helyen tartottak akciót, a megállított autósoknak figyelemfelhívó szórólapokat, autóra szerelhető riasztósípokat osztottak. Köztük az Opellel érkező Belső Péternek, akinek akadt már dolga vaddal.
- Egyik alkalommal őzek jelentek meg az út szélén - mesélte a zalaegerszegi férfi. - Megvártam, míg lemennek az árokba, de amikor lassan elindultam, az egyik elém ugrott és ellöktem. Szerencsére nem történt komolyabb baj, az állat elfutott - mesélte. Igazságos a „mindenki viseli a saját kárát” elv? Arany Gábor