Kényszervágás (Vas Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. január 22.
Már a magasan levő lucállományokat is megtámadta a szú
Az Írottkő-kilátó alatti 14 hektáros összefüggő lucos nagy részét kivágják. A szú ugyanis a több mint 800 méter magasan levő állományt is megtámadta.

A Szombathelyi Erdészeti Zrt. szakemberei számára az elmúlt három-négy évben a lucfenyőket veszélyeztető szúkár felszámolása jelenti a legnagyobb kihívást. Mint arról már lapunkban is több alkalommal beszámoltunk, a szú főleg az őrségi lucfenyő-állományokat tizedeli, de a Kőszegi-hegységben is komoly gondot okoz a jelenléte. Az erdészeti társaság a károsodott, de még élő lucosok gyors kitermelésével próbálja orvosolni a helyzetet. Mint azt Szép Tibortól, a Szombathelyi Erdészeti Zrt. fahasználati és kereskedelmi igazgatóhelyettesétől megtudtuk, az elmúlt három évben mintegy 300 ezer köbméter lucfenyőt voltak kénytelenek kitermelni annak érdekében, hogy az egészséges állományokat megmentsék a károsodás továbbterjedésétől.
A szúkár - mint sok minden más - is a klímaváltozás hozadéka. A szú ellen ugyanis a lucfenyő gyantatermeléssel védekezik. A néhány éve - főleg a vegetációs időszakban — tapasztalt szárazság azonban a lucosoknak sem kedvezett: a fák vízháztartása felborult, kevés gyantát tudtak termelni, és ennek következtében jelentősen legyengült az immunrendszerük.  Szép Tibor elmondta azt is, hogy a szúkár nem új keletű probléma megyénkben: 1924-ben, 1946-ban is feljegyeztek hasonló eseteket, sőt: 1993 és 1997 között is jelentős pusztítást végzett a lucállományban a kártevő. Ám míg korábban a zömmel a véghasználathoz közeli, idősebb állományok pusztultak, addig napjainkban a fiatal lucosokat is eléri a betegség. Arra viszont sokáig még rossz álmaikban sem gondoltak az erdészeti szakemberek, hogy a szú a magasabban lévő állományokat is megfertőzi. Ám sajnos ez is bekövetkezett.
A Kőszegi-hegységben az Írottkő-kilátó alatti területen egy idős, százéves állományt támadott meg a szú. A mintegy 14 hektáros összefüggő lucos nagy részét — 8 hektárt — ezért ki kell vágni. Mégpedig a vegetációs időszak beköszönte előtt. A gyors és viszonylag nagy volumenű kitermeléshez azonban az erdészetnek nem volt megfelelő kapacitása, ezért Ausztriából béreltek egy modern, nagy teljesítményű kitermelő gépet. A mintegy 80 millió forintos gép automatikusan fűrészeli, dönti, gallyazza és darabolja a fát. A lánctalpas gép másik előnye, hogy kíméli a talajt, kiküszöböli az eróziót. A csodagép naponta 200 köbméter fát képes kitermelni,
Szép Tibor számításai szerint harminc nap alatt végeznek az Írottkő-kilátó alatti területen levő fertőzött állomány kivágásával. És bár a szóban forgó részen már jól látható a luc-utánpótlás, sajnos több évtizednek kell eltelnie ahhoz, hogy újra erdő borítsa a turisztikai szempontból is frekventált területet. Az erdőjárók tájékoztatására Szép Tibor azt is fontosnak tartja megjegyezni, hogy a látszólag egészségesnek tűnő fák többsége is fertőzött, ezért kénytelenek azokat is kivágni. Elmondta továbbá, hogy a hegy ausztriai oldalán is hasonló gondokkal küzdenek a szakemberek.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.