Apró vérszívók (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. március 12. - Zalaegerszeg - Zalában az elmúlt években átlagosan nyolcvan Lyme-kóros megbetegedést regisztrált a tisztiorvosi szolgálat, közölte dr. Menyhárt Ildikó régiós tisztiorvos, zalaegerszegi kirendeltségvezető. A kórokozók az embereket és a háziállatokat egyaránt megbetegíthetik

- Ez közel kétszerese az országos átlagnak, ami jelzi a zalai kullancsok fokozottabb fertőzöttségét - tette hozzá.
A baktérium okozta Lyme-kór mellett a leggyakoribb általuk terjesztett betegség a kullancs-encephalitis, azaz a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás.
- Ebből az elmúlt években átlagosan 15 esetet regisztráltak, ami az országos átlag közel tízszerese. Tavaly azonban az emlékezetes kecsketejes fertőzés ezt a számot még jobban megemelte - tért át dr. Menyhárt Ildikó a másik kullancs terjesztette betegségre.
A szakirodalom szerint a közepesen fertőzött területeken a kullancsok legfeljebb egy ezreléke hordozza az encephalitis vírusát, míg a Lyme-kórt okozó baktériumot 30-50 százalékukban lehet kimutatni.
Vérszívásukkor azonban nem mindig fertőznek a kullancsok. Épp ezért fontos, hogy minél hamarabb távolítsuk el a kis pókszabású, atkaféle élősködőt. Arra ugyanis, hogy Lyme-kór (borreliosis) baktériuma az áldozatba kerüljön, a kullancs bőrbe rögzülésétől számítva 4-6 óra elteltével van a legnagyobb esély.
- Fontos, hogy a kullancs-encephalitis ellen létezik védőoltás, míg a Lyme-kór ellen nincs ilyen, de az időben kezdett antibiotikumos kezeléssel gyógyítható. Ezért fontos, hogy a csípés után, különösen, ha körülötte vörös folt keletkezik, azonnal orvoshoz kell fordulni. Kezelés nélkül, a bőrtüneteket követően szív- és mozgásszervi panaszok, neurológiai tünetek alakulhatnak ki. Fontos a megelőzés, mert már a kiskertekben, városi parkokban is előfordulhatnak kullancsok - figyelmeztetett. - Használjunk kullancsűző spray-t, és a ruházat, a test ellenőrzése is ajánlott a szabadban töltött órák után - mondta a tisztiorvos.
A Zala Megyei Kórház szakorvosa, dr. Tuska Erika mondta el a fertőzőosztályon, hogy 2006-ban a Lyme-ambulanciájukon 124 beteg fordult meg. Bár a statisztika évente 15 százalékos emelkedést mutat, tavaly már csak feleennyi pácienssel volt dolguk, ugyanis mind gyakrabban a háziorvosok látják el a Lyme-kór tüneteivel jelentkező betegeket. Kullancs-encephalitisszel hazánkban egyébként 193 beteget kezeltek 2004-ben, egy évvel később 165 esetre derült fény, míg 2006-ban csak nyár közepéig 153 beteg került orvoshoz. Lyme-kór miatt ezekben az években 1100-1500 pácienst kezeltek, de 2006-ban bő fél év alatt 1160 esetet regisztráltak. Még hideg napok járnak, de idén két beteget kezeltek kullancs-encephalitis miatt és négyen kerültek a Lyme-ambulanciára, tudtuk meg dr. Tuska Erikától.
A kullancs sok betegséget terjeszt a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás mellett, ami ellen van védőoltás.
- Már egyéves kortól lehet a kullancs ellen immunizálni - mondta dr. Csere Mária házi gyermekorvos a nagykanizsai rendelőjében, miután beoltott egy kisfiút. A doktornőtől tudjuk: a jelenleg forgalomban lévő oltóanyagoknak két fajtája van. Az alapozás kettő oltásból áll, egy hónapos különbséggel, s egy évre adják a harmadikat. Ezután elég komoly védettség alakul már ki, de a védettség fennmaradásához az oltást háromévenként ismételni kell.
- Ennél az oltóanyagnál semmiféle mellékhatást nem szoktunk tapasztalni, de a többi kullancs terjesztette betegség ellen oltással nem tudunk védekezni - mondta.
Dr. Csere Mária elmondta: Nagykanizsán a gyerekek közel ötödét oltatják be a szülők, ám az utóbbi időben - főként a média hatására - azért tapasztalható némi emelkedés.
- Vannak kötelező és nem kötelező oltások, s a választandók közé mostanában egyre szívesebben beveszik a szülők a kullancs ellenit - vélekedett a doktornő, aki szerint a kora tavaszi időszak a legjobb az immunizálásra.
Itt tartottunk a beszélgetésben, amikor fiatal házaspár lépett a rendelőbe. Domináék a 14 hónapos Pannát hozták a bárányhimlő elleni oltásra. S bár a szuri egy kis fájdalmat okozott a csöppségnek, a riadalom átmeneti volt, gyorsan visszatért a mosoly.
- Hamarosan a kullancs elleni védőoltást is beadatjuk a kislányunknak, mert kertes házban lakunk - mondta a mozdonyvezető apuka.
A természetjáróknak kiemelt figyelmet kell fordítani a védekezésre, mivel erdőben, vadban gazdag Zala, így erre a kullancsok is gyakoribbak.
Kiss László, a Zala Megyei Természetbarát Szövetség elnöke amondó: a kirándulások alkalmával ésszerű a zárt ruházat, s kerülni kell azokat a helyeket, ahol az állatok járnak, mivel a kullancsok leginkább azok vérét szívják. Szerinte az erdő se jelent nagyobb veszélyt, mint a városi park.
- Hetente járok a természetben, de ritkán találok magamon kullancsot. Vagy ügyesebben mozgok, vagy mert időben észreveszem és lesöpröm magamról. Ha mégis belefúrja magát a bőrömbe, egy mozdulattal kitépem a kullancsot - mondta Kiss László, hozzátéve: Zalában több száz kilométer jelzett turistaút található, melyek népszerűek a túrázók és a családok körében.
- Megyénket három nemzetközi túraútvonal is átszeli, errefelé csodálatos erdők és kirándulóhelyek találhatók. Az egészség megőrzése szempontjából is nagyszerű a testi-lelki felfrissülést nyújtó kirándulás, a kullancsok miatt senki ne mondjon le róla! Inkább kerüljük a növényekkel sűrűn benőtt helyeket, s ahol sok állat jár, ott véletlenül se üljünk le pihenni. Az a lényeg, hogy minden túra után alaposan nézzük át magunkat, és a ruházatunkat jól rázzuk le. Arany Gábor, Kelemen Valéria



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.