Felszabadítaná a pénzügyi nyomás alól az állami erdőket részvénytársasági formában kezelő erdőgazdaságokat kilenc természetvédő szervezet. Noha szándékuk nemes lehet, az érintettel* nem tudnak azonosulni a kezdeményezéssel.
- Javasoljuk, hogy a kormányzat az erdők ügyét kiemelt környezetügyként kezelje, és a szakn irányítást az ennek leginkább megfelelő minisztériumhoz rendelje - mondták a természetvédő Úgy vélik: a hagyományos - a faanyagtermelést legfőbb céljának tekintő - erdőgazdálkodás ic lejárt, ma már a környezet- és természetvédelem nemzetközi elvárásainak megfelelő erdőkezelésre van szükség.
Hazánkban nincsenek a gazdálkodástól végleg mentesített erdők, vágásterületek csúfítják el a hegyoldalakat, holott a legtöbb helyen biztosítani lehetne a folyamatos erdőborítást. Az erdőgazdaságoknak vannak pozitív kezdeményezéseik, ám a környezetpolitikai célokat még védett területeken sem érvényesítik megfelelően. Iparszerű fakitermelésre és vadgazdálkodási specializálódtak, csak kiegészítő tevékenységekkel képesek a számukra előírt nyereséget teljesíteni. Se ösztönzést, se támogatást nem kapnak a reformokhoz: az állami erdőkben a természet közeli erdőgazdálkodáshoz, a védett erdőkben a természetvédelmi erdőkezeléshez, zöld hatóságok sokszor meghajolnak az erdészeti részvénytársaságok fakitermelési kényszerei pénzügyi tervei előtt - állítják a természetvédők.
Takács László, a Sefag Zrt. szak- és humánpolitikai főelőadója úgy véli: az erdőkkel szembeni elvárások társadalmi szinten annál sokkal összetet-tebbek, hogy annak egy szeletét ki lehetne emelni, ahogy teszik ezt a természetvédelmi szervezetek. Az erdők jelenlegi formában való kezelése csak Somogyban nyolcezer - többségében képzetlen, roma származású - embernek biztosít megélhetést, olyan térségekben is, ahol más munkalehetőség alig van. Ha az erdők kezelése külterjesebbé válik, e munkahelyek egy része megszűnik.
- A jelenlegi erdőkezelési há-lózat idén várhatóan 8,9 milliárd forint nettc befizetője lesz a költségvetésnek - mondta a szakember. A 22 hazai erdés: zrt. emellett 2,7 milliárd forintnyi eredményt is termel, és saját forrásból; közjóléti és védelmi funkciók erősítésére egymilliárd forintot költ.
- Az erdők jövőjét, minőségük javítását csak a jelenlegi vagyonkezelők által alkalmazott módszerrel lehet biztosítani - hangsúlyozta Takács László. Nem szabad az erdőket felelőtlen kísérletezgetek kezébe adni, akik a tudományos megalapozottságot nélkülözve kezelnék azokat. Ilyen módon egyébként jelentős mennyiségű nyersanyag fogyna ki a nemzetgazdaságból, ami 150-200 ezer embert érintene hátrányosan, és jelentős fahiány lépne fel, ami az árakat növelné. Továbbá a faipar technológiailag fejletlenebb része tönkremenne, s
ugyancsak rosszul érintené a hátrányos helyzetű térségben élő munkavállalókat. Varga Andrea
Törvényt sértenek
Ha a természetvédelem a védelmi rendeltetésen belül bizonyos dolgoknak nagyobb hangsúlyt akar adni, már eddig is megtehette volna - mondta Takács László. Nem esetleges módon, hanem tervszerűen, a Természetvédelmi kezelési terv elkészítésével. De ez ügyben már hosszú évek óta mulasztásos törvénysértést követ el. A kezelési tervek elkészülte után az beépíthető lenne az üzemtervekbe. Az erdőkezelők sokkal költséghatékonyabbak lehetnének.