- A családdal tartottunk a Balatonról hazafelé, amikor a régi 5-ös úton a Csongrád megye táblánál kilépett elénk egy őz. Próbáltam fékezni, de az eső szakadt, így csúszkálni kezdett a kocsi hátsó fele. Rádudáltam. Úgy láttuk, hogy visszalépett, de végül mégis a kocsi elé került - beszélt György.
A szegedi férfi megállt, de az őznek már nem látta nyomát. - Mivel éppen a megyehatáron voltunk, nem tudtuk, hogy melyik rendőrkapitányságnak, illetve vadásztársaságnak kellene szólnunk. Mivel az őz nem lett meg, végül nem is telefonáltunk - mesélte a férfi, akinek autójában négyszázezer forintos kár keletkezett. Örült, hogy családjából senki nem sérült meg, és annak is, hogy van cascója. György érdekesnek tartotta, hogy egy olyan félénk állat, mint az őz, fényes nappal lépett ki elé.
-_ Elkezdődött az őzek párzási időszaka - magyarázta Komoly Tamás.
A Csongrád Megyei Vadászkamara titkára elmondta: az őzek július közepétől augusztus közepéig sajátos viselkedési formát vesznek fel. -Megváltozik a vadak mozgása, aktivitása, és a nap bármely szakaszában feltűnhetnek. A legmelegebb nappali kánikulában sem ritka látvány, hogy a bakok sutákat kergetnek. Ilyenkor csökken az állatok veszélyérzete és ébersége is - beszélt a vadász.
Ahol vadak áthaladását jelző táblát lát az autós, különösen fontos lelassítani, és az út mentén is szétnézni. Ha mégis megtörtént a baleset, a rendőrség segítséget tud nyújtani a területileg illetékes vadásztársaság eléréséhez. A helyszínelőknek jegyzőkönyvbe kell venniük: a balesetért felelőssé tehető-e a sofőr, van-e a környéken vadveszélyt jelző tábla.
Ha az illető vétkes, akkor az elpusztult vad árát is meg kell térítenie. Komoly Tamástól megtudtuk: az elmúlt hetekben nem jeleztek őzbalesetet a megyéből.
- 1997 előtt még felelősség terhelte egy ilyen jellegű balesetért a Vadásztársaságokat, amelyeknek akkor biztosításuk is volt, amelyből a kárt fedezni tudták. Ezért korábban sokkal több vadelütést jelentettek be. Az új vadászati törvény ezt a kötelezettséget eltörölte, így a biztosítók sem szerződnek e károk rendezésére: a sofőr inkább a helyszínen hagyja az elütött állatot, vagy a csomagtartóba rakja. Utóbbi azonban lopásnak számit, ha kitudódik, eljárás kezdeményezhető az elkövetővel szemben - mondta a kamarai titkár. KISS GÁBOR GERGŐ
Eszmei érték
Az őzek eszmei értékét különböző kategóriákban határozták meg. A 350 grammnál könnyebb agancsú bak 200 ezer, az ennél súlyosabb agancsú példány 600 ezer forintba kerül. Az elhullajtott agancsú és az agancsfejlesztő bak eszmei értéke 350 ezer forint. Egy elütött sutáért - amennyiben minden kétséget kizáróan a sofőr volta hibás - 200 ezer/egy gidáért 50 ezer forintot kell fizetni. A Csongrád megyei őzpopuláció számát a szakemberek 15-17 ezer példányra teszik. Magyarországon évente 500-1000 esetben ütköznek vadak gépjárművekkel, ami az autósoknak több száz millió forintos kárt jelent.
HALÁLOS ÜTKÖZÉS. Belehalt sérüléseibe annak az autónak az utasa, amelyik egy út menti fának csapódott Makó és Csanádpalota között. A kocsi az ütközés előtt őzet gázolt el - számolt be lapunk a balesetről tavaly tavasszal. A sofőr Csanádpalota irányából tartott Makó felé, amikor egy őz ugrott elé. A vezető elrántotta a kormányt, lehajtott az úttestről, majd az árkon áthaladva, egy útszéli fának ütközött.