Az előrelátók már a télre készülnek (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. augusztus 5. - Nyáron kályhát rendelnek  
Zalaegerszeg - Az elmúlt időszak gázáremelései eddig még nem befolyásolták túlzottan a tűzifa iránti keresletet, viszont egyre többen költenek cserépkályhára vagy kandallóra Zalában.

Noha még javában tombol a nyár, egyesek már a télire való tűzifát gyűjtik be. No, nem apránként szerzik be a kályhába, kandallóba valót - általában egyszerre veszik meg azt a mennyiséget, amely kitart a tavasz közepéig. Persze a vásárlást nagymértékben befolyásolja az időjárás is: míg korábban zord, kemény télre számíthattunk, ma már az enyhe, havazástól mentes hónapokon sem lepődünk meg. Nagy László, a Zalaerdő Zrt. zalaegerszegi körzetének erdészeti igazgatója lapunk érdeklődésére a tűzifa keresletében két éve bekövetkezett változásról számolt be.

- A tűzifapiacon 2006-ban tapasztaltunk jelentős növekedést a keresletben, mind az energiatermelő üzemek, mind pedig a lakosság részéről - hangoztatta az erdészeti igazgató. - Tavaly illetve az idén azonban a kínálati volumen erősödött meg, köszönhetően az elmúlt évek rendkívül enyhe telének. Mindez természetesen hatással volt a piacra is: jelentős tűzifakészletek halmozódtak fel.

A Zalaerdő Zrt. 11 ezer hektáros zalaegerszegi körzetében éves szinten 40 ezer köbméter tűzifa minőségű árut értékesítenek - zömmel tölgyet, csert, bükköt és gyertyánt. A kitermelt mennyiség mintegy 70 százalékát az ipari felhasználók (farostüzemek, papírgyártók) vásárolják meg, a többi a lakossághoz kerül. A belföldi igények kielégítése mellett külföldre is exportálnak - megközelítőleg a kitermelt tűzifamennyiség felét.

- Noha augusztusban-szeptemberben kezdődik a tűzifavásárlási szezon, egyenlőre még nem tapasztaljuk az általában megszokott rohamot a vásárlók részéről - folytatta Nagy László. - Ügyfeleink többsége nem hagyja októberre, novemberre a tűzifa beszerzését. Noha a kereslet nem olyan erős, mint néhány éve volt, az eddigi és a további várható gázáremelések miatt úgy vélem, a tűzifa iránti igény tovább emelkedik.

Kovács Zoltán, az évente több száz köbméter tűzifát értékesítő, megyeszékhelyi Tüzépker Zrt. telepvezetője szerint az elmúlt telek időjárása a forgalomban is jelentkezett: két év alatt több mint 30 százalékos visszaesést tapasztaltak.

- Az első vásárlók általában szeptember elején jelentkeznek - tájékoztatott a telepvezető. - A napokban szerezzük be a tűzifát, valószínűleg Kusztánszeg és Petrikeresztúr térségéből: a magas szállítási költségek miatt a környékről célszerű vásárolnunk.

Kovács Zoltán megjegyezte, manapság kevésbé számít gazdaságos üzletnek a tűzifa-kereskedés (például egy-egy vásárló maximum 5 köbméter tüzelőanyagot visz el), ráadásul a vállalkozásoknak számolniuk kell a konkurenciával: azon feketén dolgozókkal, akik áron - és nem mellesleg a kiszámlázott mennyiségen - alul szállítják házhoz a tűzifát.

Míg az utóbbi 6-7 évben főként esztétikai értéke miatt keresték a cserépkályhákat és a kandallókat, a növekvő energiaárak mellett egyre többen költenek ilyen tüzelőberendezésekre, arra gondolván, hogy tűzifával olcsóbban tudják befűteni a lakást, mind gázzal. Abért Istvántól, a 9 éve működő zalaegerszegi Kályhacsempe Manukatúra Kft. ügyvezetőjétől megtudtuk, a 2005-ös gázárnövekedést követően kétszeresére nőtt a forgalmuk: a kereslet olyannyira megemelkedett, hogy hosszabb vállalási határidővel tudták csak az igényeket kielégíteni. Idén, az elmúlt hetekben szintén megnövekedett a cserépkályhák és kandallók iránti igény - annak ellenére, hogy egy tüzelőberendezés ára akár az 500-700 ezer forintot is elérheti.
- A cserépkályha és a kandalló több évszázada része a magyar lakáskultúrának, noha a középkorban csak a gazdagok engedhették meg maguknak, ám a 19. századtól, a nagyipari termelést követően sokak számára elérhetővé vált - mondta az ügyvezető. - Fintora a sorsnak, hogy a 21. században a többség azért építi be otthonába, hogy a fűtési költségeken spóroljon - bár a közép- és idősebb korosztály képviselői nosztalgiából is használják ezeket a berendezéseket.
Abért István szerint korábban fele-fele arányban keresték a cserépkályhát és a kandallót - manapság azonban előbbiből fogy több, noha kétségtelen, hogy a kombinált üzemeltetésű kandallóbetétek iránt is élénk érdeklődés mutatkozik a lakosság részéréről. Megtudtuk továbbá, hogy évente körülbelül 700 tüzelőberendezést állítanak elő a megyeszékhelyi üzemben.
- A cserépkályhát és a kandallót szezonális terméknek hívom, annak ellenére, hogy egész évben dolgozunk: a vásárlók többsége nyáron, ősszel építteti be otthonába a tüzelőberendezéseket, még a tél beállta előtt - zárta szavait az ügyvezető.

S végezetül: több helyen is érdeklődtünk a tűzifa áráról: köbméterenként 11-12 ezer forintba kerül. Lehet számolni...Mint a szakemberek hangsúlyozzák, csak megfelelő minőségű, száraz tűzifát használjunk a cserépkályha, a kandalló üzemeltetéséhez. A nyesedékfával, illetve a nedves, rossz minőségű fával, továbbá a kerti hulladékkal történő üzemeltetés károsodást okozhat a tüzelőberendezésben.  Tódor Tamás



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.