Génbank a zord sziklákon (Kossuth Rádió / Oxigén)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

A Köszegi hegységben silány termőrétegen él Magyarország egyik bükk-génbankja.  Az erdészek természetközeli módszerekkel újítják a 120 éves erdőt.
Sziklaszirten, vékony váztalajon él hazánk egyik bükk-génbankja. A Köszegi hegységben, Velem fölött már az avar korban is éltek emberek a talajban rejlő réz és antimon miatt. Ma természetvédelmi terület az a csodás, 120 éves bükkös, ahol a jövő csemetéit őrzik, egyelőre még a makkokba zárva. Sajnos az elmúlt évek aszályai miatt, kevesebb makk termett, mint ami a szokványos, ezért különösen kell vigyázni a bükkösökre.
Az erdészek, a természetvédőkkel egyetértésben, természetközeli módszerek alkalmazásával frissítik az ódon erdőt. Bontásvágással bizonyos területeken megnyitják a koronaszintet, hogy a földre hullott makkok elegendő fényhez, csapadékhoz és megfelelő mikroklímához jussanak a fejlődéshez. Így erőre tudnak kapni a magoncok és természetes módon, eredeti környezetükben frissítik az erdő faállományát. Ezt a természetközeli, majdnem szálalól végzett vágást, nemcsak a Kőszegi hegység bükköseiben, hanem a kocsánytalan tölgyesekben is végzik az erdészek.

Berecz Béla

<<Vissza


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.