2015. március 5. - Az 1980-as évek végére, annyira visszaesett a kormorán populáció, hogy egy intenzív madárvédelmi akcióterv keretein belül igyekeztek orvosolni.
A program olyan jól sikerült, hogy a világon ma már több millió egyedszámra tehető a kormorán állomány. A védettség eredményeként a faj túlszaporodott, ezzel pedig kezdetét vette a kormoránkrízis.
A tengeri halászmadár jellemzően Észak-Európában fészkel. Érdekessége, hogy egyes kutatások szerint akár 30-40 méterre is le tud merülni a víz alá zsákmányszerzés céljából. A kárókatonaként is ismert vándormadár 15-18 éve jelent komoly problémát, főleg a halgazdaságok körében. A károkat nem az itthon fészkelő állomány okozza, hanem a több tízezres egyedszámra tehető vándormadarak. A kormorán táplálékkonkurenciát jelent más madarak számára is, és mivel rendkívül opportunista, kiszorítja a többi madarat a fészkelő területekről. Természetes ellensége nem igen van, csak a kardszárnyú delfin, ha éppen a madár húsára fanyalodik. Magyarországon néhány éves adatok alapján évente körülbelül 2500-2700 tonna halat fogyasztanak el a kormoránok, ez a hazai tógazdasági haltermelésnek mintegy 10 százaléka. A kifalás mellett probléma, hogy tömegesen sebzi a halakat, amely a pusztulásukhoz vezet. Még nagyobb gondot jelent, hogy az állandó felügyelet nélküli természetes vizeinkben is kárt okoz. Az élővizek méretéből kifolyólag nem ellenőrizhetők folyamatosan, és riasztóberendezéseket sem lehetne kihelyezni. Különösen nagy kárt télen okoz, a halak vermelő időszaka alatt. A vermelő időszaknak nevezzük azt, amikor a téli hidegebb időszakban úgynevezett vermelő helyeken gyűlnek össze a halak. Ezek a helyek mélyebb, lassabb sodrású részek, ahol a halak életfunkciói lelassulnak, és téli álmot alszanak, így terített asztalként szolgálnak a kormoránok számára.
A halastavak területén egyébként lehet gyéríteni a kormoránokat, viszont kilövésüket be kell jelenteni a megfelelő hatóságnak. A tógazdaságok riasztóberendezéseket is alkalmaznak több-kevesebb sikerrel.
A kormorán problémáról ifj. Lévai Ferenc, az Aranyponty Zrt. vezérigazgatója mesél március 5-én az Egyenlítő című műsorban az OzoneNetwork tévén.
http://videa.hu/videok/allatok/2015.03.05.-sasszinkron-es-kormoranok-uAcuvFktuMiSFLvX