Fúziós atomreaktor a környezetbarát energiáért (OzoneNetwork)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
2013. október 9. - 2050-től új távlatok nyílhatnak az áramtermelésben, aminek első nagy lépése a franciaországi ITER (Nemzetközi Kísérleti Termonukleáris Reaktor) projekt. A fúziós erőmű nagy előnye, amellett hogy önfenntartó és környezetkímélő, az üzemanyaga, a deutérium és a trícium szinte korlátlanul rendelkezésre áll, illetve előállítható.

Az ITER projekt korszakot nyitott a fúziós kutatásokban. A projekt célja az, hogy bebizonyítsa a fúziós energiát energiaforrásként is lehet hasznosítani. Ha ez sikerül, a fúziós energia az Európai Uniónak jelentős hasznot jelenthet, különösen a hosszú távú energiaellátás biztonságának biztosítása szempontjából. A reaktor körülbelül 2020-ra készülhet el, és nagyjából harminc év múlva lesz üzemképes. Az erőműépítés lehetőségét Franciaország nyerte el, de a projektben Magyarország is részt vesz.

Az OzoneNetwork Egyenlítő című műsorának szerdai vendége Zoletnik Sándor, a Wigner Fizikai Kutatóközpont Plazmafizikai Főosztályának főmunkatársa. A kutató szerint egy fúziós erőmű segítségével megbízható és tiszta energiaforrás nyerhető ki. Úgy fogalmazott, hogy minél nagyobb egy ilyen mágneses gömb, annál több energia szabadítható fel. A megújuló energiák használatával ugyanis előfordulhat, hogy valamely természeti katasztrófa vagy környezeti változás miatt ezeket nem tudjuk kellőképpen kihasználni. A fúziós atomreaktor megépítésével akár ezek a jövőbeni aggályok is minimalizálhatóak lesznek.

http://videa.hu/videok/tudomany-technika/2013.10.09.-fuzios-eromu-OQuGAIGtRHwZeKmc


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.